Bubnovačka pro školy

Bubnujte spolu s námi, aby bylo děti lépe slyšet!

CO JE TO BUBNOVAČKA? 

Jde o preventivní happening, jehož cílem je upozornit na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. V České republice je domácím násilím zasaženo zhruba 14  % dětí, což jsou pro představu 2-3 děti v každé školní třídě. Naším cílem je, aby děti věděly, co to je násilí v rodině a také, jak se bránit a na koho se obrátit v případě potíží. 

Bubnovačka je skvělou příležitostí pro otevření tématu, prevenci, poskytnutí kontaktů na krizové linky i odborná pracoviště. Díky našim materiálům pro vás bude snazší o tomto tématu mluvit - odpadne vám vymýšlení aktivit pro preventivní hodinu a děti budou edukovány prostřednictvím materiálů vytvořených pracovníky Centra LOCIKA. Volně ke stažení ZDE.

Podívejte se, jak se loni do Bubnovačky zapojily školy, slavné osobnosti, ale i jednotlivci:

Zapojením do akce škola dává najevo, že se o problematiku zajímá a prevencí násilí se aktivně zabývá. Ticho před násilím neochrání! Bubnujte s námi! Bubnujte pro děti! 

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

JAK SE ZAPOJIT? 

 1. DEJTE VĚDĚT, ŽE SE ZAPOJÍTE: Vyplňte přihlášku a my vás přidáme do mapy účastníků a do slosování soutěže o preventivní program Radka Bangy na vaší škole!  
 2. ZABUBNUJTE S DĚTMI: Bubnujte 20. listopadu mezi 10.–11. hodinou, kdekoliv - v tělocvičně, na dvoře, nebo samostatně ve třídách. Řekněte dětem, proč bubnují, udělejte si preventivní hodinu. Můžete využít naše pracovní listy, které budou vaším průvodcem, jak  s dětmi o složitém tématu mluvit. Další nápady na aktivity naleznete v metodice pro pedagogy. 
 3. SDÍLEJTE VAŠE VÝKONY! Fotky a videa přidejte do FB události "Bubnuj, aby bylo děti lépe slyšet 2023!" nebo výstupy zašlete na bubnovacka@centrumlocika.cz  a my je zveřejníme za vás. Informace o účasti můžete vyvěsit i na webové stránky školy a na sociální sítě. Nezapomeňte označit @centrumlocika a použít hashtag #Bubnovacka2023 a #detstvibeznasili.  

NEHODÍ SE VÁM TERMÍN? ŽÁDNÝ PROBLÉM! I tak se můžete zúčastnit a podpořit dětství bez násilí. Preventivní hodinu a bubnování můžete přesunout na jiný den. Fotky a videa stačí zaslat předem na e-mail bubnovacka@centrumlocika.cz, v den akce je zveřejníme za vás.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

PREVENTIVNÍ HODINA -  STĚŽEJNÍ ČÁST BUBNOVAČKY

 Samotné akci by měla předcházet informace, proč děti bubnují. 

 • Řekněte dětem, že když se necítí dobře, pomůže si o tom s někým promluvit.
 • Zdůrazněte, že žádná forma násilí není normální a nikdo by ji neměl zažívat.
 • Při preventivní hodině můžete využít Pracovní karty a metodiku, které byly vytvořeny psychology přímo pro účely této akce. Zároveň můžete dětem rozdat kartičky první pomoci.
 • Navštivte stránky www.detstvibeznasili.cz a promluvte si s nimi o tom, co mohou dělat, když se necítí doma (ve třídě) dobře, nebo si něčeho všimnou na kamarádovi. 
 • Předejte dětem informaci o Chatu Dětství bez násilí, kde mohou s odbornými pracovníky hledat možnosti a řešení jejich situace. 
 • Ukažte dětem aplikaci Dětství bez násilí (připravujeme)
 • Můžete si projít i náš instagramový účet @centrumlocika, kam přidáváme různé infografiky týkající se násilí, traumatu, psychické pohody a dalších témat. 

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

SOUTĚŽ PRO ŠKOLY

Zúčastněte se a vyhrajte preventivní program Radka Bangy na vaší škole!  

 • Soutěž o jedinečné setkání s Radkem Bangou, který na vítěznou školu zavítá se svým hudebním programem “Když chceš, tak to dokážeš!”. 
 • Zapojení je zcela jednoduché: stačí se přihlásit do Bubnovačky a zabubnovat s dětmi ve škole, tím bude škola automaticky zařazena do slosování. 
 • Losování proběhne 21. 11. 2023 a vítěz bude zveřejněn ve FB události a bude kontaktován e-mailem. 
 • Hudební program “Když chceš, tak to dokážeš!” je zaměřený na prevenci rizikového chování mládeže. Radek Banga se s žáky podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie  a dalších variant rizikového chování. Tento program probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. 

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

UŽITEČNÉ MATERIÁLY 

- MATERIÁLY PRO PREVENTIVNÍ HODINU: ZDE

Pracovní karty pro 1. stupeň a 2. stupeň 

Metodika pro pedagogy 

Kartička první pomoci

- VIDEA PRO PREVENTIVNÍ HODINU

CO JE DOMA NORMÁLNÍ – youtuber Vláďa Videos

SIGNÁL POMOCI – Kovy, Pokáč, Eva Burešová, Jitka Nováčková a další

NEBOJ SE, OZVI SE – Milan Peroutka, Marek Lambora, Monika Bagárová a další 

INFOGRAFIKY A PROPAGAČNÍ MATERIÁLY:

Další tematické infografiky a materiály: ZDE 

Leták ke stažení a pro tisk bez okrajů: ZDE

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

V případě jakýchkoliv otázek se na nás neváhejte obrátit! 

- Aneta Kuželová

Koordinátorka Bubnovačky

+ 420 728 186 586

bubnovacka@centrumlocika.cz

DALŠÍ INFORMACE NALEZNETE ZDE:

🥁Web Dětství bez násilí:  www.detstvibeznasili.cz/bubnovacka

🥁Facebooková událost: Bubnuj, aby bylo děti lépe slyšet 2023

🥁Sociální sítě Centrum LOCIKA: Instagram, Facebook, Twitter