12.4.2021

6.4.2021

Zpět na novinky

Jak dětem usnadnit návrat do školy?

První dny ve škole mohou být pro některé děti velmi náročné. Co s tím jako rodiče můžeme dělat? Primární je dětem pomoci se na tuto změnu dobře připravit.

Začněte s dětmi o návratu do školy mluvit

Povídat si o tom, kdy a jaké věci se pravděpodobně stanou, pomáhají dítěti pochopit svět kolem sebe a tak se cítit více v bezpečí. V čem se budou školní dny lišit? V praktické rovině včas projděte školní tašku a vytvořte seznam věcí, které bude třeba obstarat.

Buďte emočně k dispozici

Uznejte jakékoliv pocity, strachy nebo starosti, které dítě vyjadřuje. Ujistěte jej, že jsou zcela přirozené a že jste tu pro něj.

Pomožte dětem zorientovat se v čase

Nakreslete trhací kalendář, kolik dní ještě zbývá do začátku “školy”. Napište a na ledničku vyvěste harmonogram školního dne. Několik dní předem postupně přizpůsobujte budíčky a večerky  obvyklému školnímu dni.

Soustředte se na to, co děti mohou ovlivnit

Možná máte z vládních nařízení rozporuplné pocity, dítěti ale nepomáháte, pokud je před nimi ventilujete. Pomožte mu soustředit se na přítomný okamžik a na to, co má pod kontrolou a může ovlivnit. Jako protipól tomu, co v jeho rukou není a výrazně jej znejisťuje.

Minimalizujte nejistotu a překvapení

Mluvte o tom, jaké události nebo bezpečnostní opatření může ve škole očekávat

První školní den si dopřejte více času než obvykle

Čas může být významný stresor. Naplánujte vše s větší časovou dotací. Věnujte pozornost tomu, že z domu odcházíte včas. Pokud můžete, skončete svůj pracovní den o něco dříve, ať máte prostor na cokoliv, co si dítě ze školy přinese.

Ve dvou jde všechno líp

Pokud první den školy potká vaše dítě svého oblíbeného kamaráda již před školou, bude se první okamžiky cítit mnohem jistěji.

Ve třech ještě lépe

Vzalo by si rádo do školy oblíbenou hračku, plyšáka nebo knížku?

Pusa na rozloučenou

Pro některé děti může být těžké se od rodičů odloučit. Uznejte jejich pocity - chápete, že to je těžké. Upozorněte na známé situace, či kamarády, o kterých víte, že by se na ně vaše dítě mohlo do školy těšit. Když se s nimi loučíte, řekněte, kde a kdy se s nimi zase po škole uvidíte.

Až se s dětmi rozloučíte, udělejte si na chvíli čas pro sebe

I váš nervový systém se potřebuje zastavit a zorientovat.

Naslouchejte dítěti, až se vrátí ze školy

Vytvořte příležitost - třeba procházka cestou ze školy, společná příprava večeře - kdy si s dítětem popovídáte, jak se během dne mělo. Každé dítě je jiné a bude školní realitu prožívat jiným způsobem.

Dejte dítěti i dostatek vlastního prostoru zážitek zpracovat

I když to nemusí být na první pohled vidět, dítě potřebuje prostor nové podněty integrovat. Což se děje ve chvílích klidu a bezpečí.

Nemějte příliš velká očekávání

Socializace i návrat ke každodenním zvyklostem potřebují svůj čas. Je zcela přirozené se někdy cítit zahlceně. Pomáhá zpomalit.

Zůstaňte přítomní, klidní a trpěliví

Související materiály ke stažení

No items found.